Návštěva z Aschheimu

Dotace
6. 11. 2023 17:30

Oslavy výročí vzniku samostatného Československa byly letos v Jedovnicích speciální. V době svátečního víkendu jsme zde hostili naše přátele z partnerských měst Aschheim a Dornach, kteří rádi přijali pozvání také do lampionového průvodu. Projev u pomníku T. G. Masaryka tedy tentokrát zazněl jak v češtině, tak v němčině. Na navazujícím posezení v kulturním domě, které neslo téma „Společně proti předsudkům“, pak hosté spolu s představiteli městyse, zástupci místních spolků i spoluobčanů z ukrajinské komunity shlédli vystoupení žáků a učitelů ZUŠ F. B. Ševčíka, ženského pěveckého sboru Píseň a Jedovnických Tetin. Slavnostní večer doplnila ukázka uměleckých děl akademické sochařky Anny Klimešové a sochaře Petra Ševčíka. V průběhu večera byl i prostor k plánování dalších přeshraničních aktivit a návštěv.

Členové komise cestovního ruchu a mezinárodní spolupráce v kooperaci s městysem Jedovnice i obcí Kotvrdovice připravili pro německé hosty pestrý program. Společně navštívili známé Löw-Beerovy vily, prožili výlet do vesmíru ve Hvězdárně a planetáriu Brno a dokonce se podařilo zajistit i prohlídku Punkevních jeskyní pro členy partnerské komise, kteří náš kraj navštívili úplně poprvé. V rámci sobotního posezení v Kotvrdovicích mohli i díky prezentaci fotografií společně se svými dlouholetými známými a přáteli zavzpomínat na začátky partnerství našich obcí.

Vydařená návštěva nás utvrdila v tom, že přátelské vztahy napříč Evropou mají smysl. Společné aktivity vedou nejen k poznávání nových míst, kultur a zvyků, ale také k celkovému posílení společnosti. Návštěva se mohla uskutečnit díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti.

Přílohy:
  Prosím čekejte...