SLOUPSKO-ŠOSŮVSKÉ JESKYNĚ

Největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m.

Krátký okruh jeskyněmi o délce 890 metrů prochází sloupskou částí jeskyně a končí v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí. Dlouhý okruh o délce 1760 metrů vede sloupskou i šošůvskou částí jeskyní a rovněž končí v jeskyni Kůlně.

Pro tělesně postižené návštěvníky byla velká část jeskyní upravena jako bezbariérová.

Zážitková trasa s názvem Po stopách Nagela o délce 1 300 metrů vede spodním patrem Sloupsko-šošůvské jeskyně. Na trasu doporučujeme pevnou obuv, ochranné rukavice, šátek pod přilbu, vhodné oblečení a plastový pytel na ušpiněné věci – při prohlídce musíte počítat s tím, že se ušpiníte od bláta.

V zimním období jsou jeskyně otevřeny. Sloupská část jeskyně je pro veřejnost uzavřená z důvodu ochrany zimujících netopýrů. Prohlídka v šošůvské části probíhá při světle baterek (tu si vezmete buď z domova, anebo dostanete čelovku k zapůjčení u pokladny). Prostory nazývané Eliščina jeskyně má velmi bohatou krápníkovou výzdobu a také vynikající akustiku, proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby nebo ke konání svateb. Propast Nagelova, hluboká 80 metrů, je nejmohutnější podzemní propastí svého druhu v České republice. Pro návštěvníky je zpřístupněna obdobně, jako propast Macocha dvěma vyhlídkovými můstky.

Webové stránky


Jak se k jeskyním dostanete

AUTEM

NA KOLE

  Prosím čekejte...